Protetyka jest dziedziną stomatologii, która zajmuje się szczegółowym odtwarzaniem pierwotnego stanu uzębienia po utracie zębów naturalnych, a także po ich znacznym uszkodzeniu lub osłabieniu. Wykorzystywane są do tego uzupełnienia protetyczne, które mogą być noszone przez pacjenta na stałe (nie dające wyjąć się z ust), ruchome lub kombinowane (protezy ruchome połączone z uzupełnieniami stałymi za pomocą zasuw, zatrzasków, rygli lub koron teleskopowych). Konkretny rodzaj jest dobierany indywidualnie, w zależności od Państwa potrzeb, a także konsultacji z naszym specjalistą.
Do uzupełnień stałych zaliczamy:
• wkłady koronowo-korzeniowe, czyli uzupełnienia stosowane w przypadku zębów leczonych kanałowo. Możemy je podzielić na dwa rodzaje: standardowe i indywidualne. Pierwsze są wkładami przygotowanymi przez producentów i posiadają standardowe rozmiary i kształty. Poprzez wkład, dentysta może skrócić czas leczenia. Wkłady indywidualne natomiast, wykorzystywane są w przypadku bardzo dużego zniszczenia korony zęba i wykonywane są w laboratorium na zamówienie
• wkłady koronowe, czyli takie które wykorzystywane są do odbudowy ubytków korony zęba. Najczęściej stosowane w przypadku zębów bocznych. Mogą być wykonane z różnego rodzaju materiałów, takich jak: porcelana, stopy metali nieszlachetnych, jak również metale szlachetne jak złoto. Wszystko zależy od indywidualnych potrzeb.
• korony, wykorzystywane są do odbudowy mocno zniszczonego zęba. Mogą to być zęby zniszczone przez próchnicę lub uraz, lecz tylko do pewnego stopnia. Ząb powinien wystawać ponad dziąsło przynajmniej na 2-3mm, jedynie wtedy zastosowanie korony jest możliwe.
• mosty, które w przypadku braku zęba są popularnym rozwiązaniem. Most można opisać, jako trzy połączone ze sobą korony protetyczne, przy czym środkowa jest niepodparta, czyli nie jest przyklejona do zęba, ponieważ w tym miejscu go nie ma.
• licówki, czyli cienkie uzupełnienia protetyczne, które ulokowane są na wargowej powierzchni zęba, czyli tej widocznej zewnątrzustnie. Mają za zadanie poprawę kształtu zęba i jego koloru. Największą zaletą licówek jest to, że nie powodują osłabienia struktury zęba.
Do uzupełnień ruchomych natomiast, zaliczyć można:
• protezy akrylowe, z założenia śluzówkowe, czyli w większości lub w 100% opierające się na błonie śluzowej. Czasem są jedyną możliwością w przypadku bezzębia i przeciwwskazań do wykorzystania uzupełnienia stałego
• protezy szkieletowe, składające się w większości z metalu, są bardziej filigranowe. Poprzez ich mniejsze wymiary, wielu pacjentów lepiej je toleruje. Co istotne, w przypadku tych protez, zapewnione jest bardziej naturalne obciążenie w trakcie żucia, a wydolność pozostaje zbliżona do naturalnych zębów
• protezy overdenture, które opierają się w pewnej części na korzeniach zębów lub implantach. Pozwala to, podobnie jak w protezach szkieletowych, przenieść część obciążeń zgryzowych na zęby/implanty, a nie w całości na błonę śluzową.
Przygotowanie do leczenia protetycznego powinno rozpocząć się od wykonania sanacji jamy ustnej, czyli wyleczenie próchnicy, stanu zapalnego dziąseł i przyzębia, a także wyleczenie kanałowe wszystkich zębów, które tego wymagają oraz nauczenie się optymalnego dbania o higienę jamy ustnej. Jest to istotne, ponieważ wszystkie te stany(próchnica, zapalenie dziąseł, zapalenie i martwica miazgi) są spowodowane obecnością bakterii w jamie ustnej. Przemieszczają się one po całej jamie ustnej i dostają się również pod uzupełnienia protetyczne, co może skutkować próchnicą wtórną, czyli występującą pod koroną lub “plombą”.
Specjaliści Denta Medica to zespół zgranych i doświadczonych lekarzy, którzy oprócz kompleksowej diagnozy, oferują porady dotyczące doboru rodzaju protezy i sposobu dbania o nią. Dzięki temu, gwarantujemy skuteczność leczenia i satysfakcjonujące efekty.