Periodontolog specjalizuje się we wszelkich chorobach dotykających przyzębia, które jest określeniem na wszystkie tkanki odpowiadające za prawidłowe osadzenie i unieruchomienie zęba w zębodole, a także jego ochronę. Do przyzębia zaliczamy: dziąsła, ozębną, okosntą, kość wyrostka zębodołowego oraz cement korzeniowy. Otacza ono i stabilizuje zęby. Najczęstszymi schorzeniami, którymi zajmuje się periodontolog są: paradontoza, zapalenie dziąseł i zapalenie przyzębia. W przypadku uszkodzenia przyzębia w wyniku mechanicznych urazów spowodowanych wypadkami losowymi, jedzeniem zbyt twardych pokarmów, czy uszkodzeniem drucikami aparatu ortodontycznego, może zostać naruszona ciągłość tkanek przyzębia. W przypadku braku odpowiedniej higieny jamy ustnej, szybko rozwinąć się może zapalenie przyzębia, prowadzące do parodontozy, czyli przewlekłej choroby, najczęściej leczonej przez periodontologów. Zapalenia przyzębia powodowane są przede wszystkim przez tworzenie się płytki nazębnej i kamienia nazębnego. Płytka nazębna tworzona jest przez bakterie gromadzące się przy podstawie korony zęba, czyli tuż na granicy z przyzębiem. W przypadku niedostatecznej higieny jamy ustnej, bakterie rozwijają się bardzo szybko, następuje stopniowe zwapnienie płytki nazębnej, w wyniku czego powstaje kamień nazębny. Podrażnia on dziąsła i uszkadza ciągłość tkanki, co powoduje oddzielenie się dziąseł od zębów i odsłanianie wrażliwych szyjek zębowych. Dzięki temu bakterie ze złuszczającego się nabłonka w jamie ustnej, a także pokarmu i otoczenia mają możliwość wnikać w powstałe w wyniku podrażnienia dziąseł przestrzenie. Rozwijające się bakterie powodują nieprzyjemny zapach z ust, uszkodzenia korzeni zębów, uwrażliwienie zębów na zimne i gorące pokarmy oraz napoje, a także dotyk nawet szczoteczką do zębów. Na ryzyko uszkodzeń i zapaleń przyzębia szczególnie narażone są osoby palące tytoń, cierpiące na awitaminozę – głównie niedobór witaminy C i minerałów. Dziąsła uszkadzane są również przez bruksizm, czyli zgrzytanie zębami występujące głównie na tle nerwowym, podczas snu i sytuacji stresowych. Problemy z przyzębiem mogą być również wynikiem zaburzeń hormonalnych, cukrzycy, nadużywania alkoholu, chorób genetycznych oraz występowania wad zgryzu.
Periodontolodzy Denta Medica mają za zadanie leczyć choroby przyzębia, takie jak parodontoza i zapalenie przyzębia, ale również prowadzić działania profilaktyczne. Gdy zauważymy u siebie krwawienie dziąseł podczas mycia zębów, odczujemy ból podczas jedzenia lodów, słodyczy lub picia gorącej kawy, warto zgłosić się do periodontologa w celu podjęcia leczenia problemów z przyzębiem, zanim rozwinie się parodontoza. Periodontolog ustali wtedy, czy konieczne jest podjęcie leczenia zabiegowego, a także udzieli instrukcji, w jaki sposób należy dbać o jamę ustną.
Leczenie periodontologiczne składa się z trzech faz. Pierwsza, higienizacyjna oczyszcza zęby z płytki nazębnej i kamienia. Druga polega na terapii zgryzu i leczeniu protetycznym, a jeśli jest to niezbędne – wykonaniu zabiegów mikrochirurgii periodontologicznej. Trzecią fazą leczenia jest zapobieganie nawrotom choroby poprzez odpowiednią higienę jamy ustnej, zdrowy styl życia oraz wizyty kontrolne.
Specjaliści Denta Medica kompleksowo i indywidualnie podchodzą do każdego pacjenta, przez co proces diagnozy i leczenia jest skuteczny, a efekt trwały. Świadczą o tym setki zadowolonych klientów, których dzięki naszemu leczeniu nie trapią już problemy.