Licówki inlay i onlay

Licówki Praga Południe

Czym są licówki? To cienkie płatki zakładane od strony licowej, czyli przedniej, zęba. Stają się coraz popularniejsze, nie tylko wśród aktorów i piosenkarzy. Licówki wzmacniają zęby i gwarantują niezwykle świetny i symetryczny wygląd, bez luk, szpar, przebarwień czy ukruszeń. Żeby założyc licówkę, potrzebne będzie usunięcie ok. 0,5 mm szkliwa – choć to niewiele, to organizm nie będzie mógł już zregenerować tej tkanki. Decydując się na licówki, podejmujemy decyzje na całe życie – możemy je zmieniać, ale nie możemy później z nich zrezygnować. Licówki mogą jednak znacząco poprawić wygląd – stomatolog przystosuje ich kształt do kształtu twarzy i płci pacjenta. W Denta Medica stosujemy licówki kompozytowe. Nie są one tak mocne, jak porcelanowe – mogą wytrzymać ok. 3 lat. Mają jednak bardzo podobne właściwości, a licówki kompozytowe są o wiele tańsze (od 250 do 350 zł) od porcelanowych (od 700 do nawet 1500 zł). Żeby założyć licówkę, powinienneś najpierw wyleczyć wszystkie zęby. Nie poleca się ich też osobom, które chorują na bruksizm. Tarcie może uszkadzać powierzchnię nawet licówek porcelanowych.

 

W przypadku ubytków w zębach trzonowych i bocznych wykorzystuje się wypełnienia protetyczne. Istnieją dwa rodzaje takich wypełnień:
– inlay będące wkładem umieszczanym wewnątrz zęba,
– onlay, czyli takie, który pokrywa także szczyty guzków zębowych i ma formę nakładki.

 

Wkłady protetyczne to świetna alternatywa dla zwykłych plomb kompozytowych. Wykonywane są z wycisków, dlatego pozwalają na anatomiczne odtworzenie anatomicznego kształtu zęba i miejsc stycznych z innymi zębami. Inlaye i onlaye przechodzą specjalny proces utwardzania i polimeryzacji laboratoryjnej, co sprawia, że są dużo trwalsze niż standardowe wypełnienia. Wykorzystuje się je zazwyczaj w przypadku, gdy w zębie wystąpił już znaczny ubytek, ale korzeń i część szkliwa są w na tyle dobrym stanie, że nie ma potrzeby zakładania korony lub wstawiania implantu. Inlaye i onlaye najczęściej robione są z porcelany, ze względu na jej uniwersalne właściwości i wykorzystanie w stomatologii, jednak istnieje również możliwość wykonania takich wypełnień z kompozytu czy nawet złota. Co więcej, inlaye i onlaye są niezwykle estetyczne i praktycznie nie do odróżnienia od naturalnego zęba. W przeciwieństwie do licówek są też odporne na ścieranie i tak jak one spełniają wszystkie funkcje zwykłego szkliwa.