Leczenie endodontyczne

Leczenie endodontyczne Praga Południe

Leczenie endodontyczne, zwane również potocznie leczeniem kanałowym zajmuje się dwoma strukturami zębowymi – miazgą i zębiną. Miazga jest galaretowatą, unaczynioną i unerwioną tkanką wypełniającą jamę zęba i wiernie odzwierciedlającą jego kształt anatomiczny. Przez pacjentów często nazywana jest “nerwem”. Zębina z kolei to podstawowa masa zęba, mająca za zadanie ochronę zębów przed szkodliwymi czynnikami, które mogą wnikać do głównej jamy zęba. Leczenie kanałowe konieczne jest w momencie, gdy miazga ulegnie infekcji bakteryjnej i rozwinie się w niej stan zapalny. Choroby miazgi w większości rozwijają się na tle toczącej się próchnicy. Bakterie znajdujące się w ubytku infekują głębiej leżące tkanki, co prowadzi do ich obumarcia. Jednak to zapalenia miazgi może prowadzić nie tylko próchnica. Do czynników je wywołujących zaliczamy również urazowe odsłonięcie miazgi (występujące podczas urazu zęba lub leczenia zachowawczego głębokich ubytków próchnicowych), a także w przebiegu niektórych chorób zakaźnych, takich jak dur brzuszny, grypa czy szkarlatyna.

Po czym poznać, że nasze zęby muszą zostać leczone kanałowo? Istnieje kilka objawów, do których zaliczamy m.in.:
• ból samoistny, czyli taki, który powstaje bez prowokowania bodźcami zewnętrznymi
• ból tętniący, występujący równocześnie z biciem serca
• ból nocny, powstający w pozycji horyzontalnej
• w przypadku, gdy przerwy pomiędzy atakami bólu są niewielkie lub ból jest ciągły

Objawy te świadczą o ostrym stanie zapalnym miazgi. Oprócz bólu, w przypadku ostrego stanu zapalnego, występuje znaczne zniszczenie zęba, często z ubytkiem próchnicowym, dziąsła wokół zęba są wygórowane, obrzęknięte i zaczerwienione. Czasem również z otwartej jamy zęba toczy się wysięk ropny, co powoduje niezbyt przyjemny zapach pochodzący z ust.

Specjaliści Denta Medica dbają o to, by leczenie endodontyczne przebiegło sprawnie i bezboleśnie. Doświadczenie zdobywane podczas różnego rodzaju szkoleń i kursów pozwala nam kompleksowo przeprowadzić procedurę leczenia kanałowego krok po kroku, a składa się ona z:
• usunięcia miazgi zęba
• mechanicznego opracowania kanałów korzeniowych
• płukania kanałów korzeniowych
• wypełnieniu kanałów korzeniowych
• odbudowy korony zęba

Poprzez wykorzystanie nowoczesnych urządzeń, leczenie kanałowe w Denta Medica może być wykonane podczas jednej wizyty. Długość leczenia jest oczywiście zależna od ilości kanałów zębowych, a także od tego, w jakim stanie jest chory ząb. Zaawansowana technologia wykorzystywana w naszych gabinetach pozwala jednak na maksymalną redukcję czasu pracy, przy jednoczesnym osiągnięciu najskuteczniejszych rezultatów.