Aparaty stałe i ruchome

 

aparaty ortodontyczne praga południe
Krzywy zgryz może być powodem poważnych problemów, zarówno zdrowotnych, jak i psychospołecznych. Często odbiera pewność siebie, a także utrudnia dbanie o higienę jamy ustnej. Nieleczona wada zgryzu może prowadzić do poważniejszych powikłań, takich jak uszkodzenia stawu skroniowo-żuchwowego czy paradontoza. Wad zgryzu warto pozbyć się wcześnie, jednak nic nie stoi na przeszkodzie, by zrobić to również w okresie dorosłości. W Denta Medica zdiagnozujemy Twoją wadę i pomożemy Ci znaleźć najlepsze rozwiązanie problemu!

 

Aparat ruchomy (czynnościowy)

 

Każdy odpowiedzialny rodzic widząc nieprawidłowości w rozwoju dziecka, udaje się jak najszybciej do specjalisty. Jeśli lekarz zauważy problem z ułożeniem zębów mlecznych Twojej pociechy, to najwyższy czas, by rozpocząć leczenie ortodontyczne. Jeśli wada nie jest głęboka, dobrym rozwiązaniem będzie aparat ruchomy. Najczęściej wykorzystuje się je w leczeniu dzieci w wieku od 4 do 12 lat. Zaletą ruchomych aparatów zakładanych w Denta Medica jest na pewno to, że mogą być używane przy mieszanym charakterze zębów tj. wtedy gdy dziecko ma już pierwsze zęby stałe. Co więcej, pozwala na przyzwyczajenie się do pewnego stopnia dyskomfortu, który jest związany z jego używaniem – aparat zakłada się na noc i jak najczęściej w dzień, jednak jeśli występuje potrzeba, można go z łatwością zdjąć. Aparat ruchomy, w nomenklaturze dentystycznej nazywany czynnościowym pozwala na wychylenie zębów w prawidłowym kierunku i wspomaga poprawny rozrost szczęki. Taka terapia nie jest jednak bez wad – zazwyczaj trwa bardzo długo, wymaga pilnowania dziecka i uczęszczania na wizyty kontrolne, do tego aparat czynnościowy nie naprawi bardzo poważnych wad zgryzu.

 

Aparat stały

 

Aparat stały można założyć dopiero wtedy, gdy pacjent ma wszystkie zęby stałe. Nie dotyczy to oczywiście tylko dzieci. Coraz popularniejsza staje się walka z wadami zgryzu nawet u dorosłych ludzi – takich po 40 czy nawet 50 roku życia! Dlaczego warto zdecydować się aparat nawet w późniejszym okresie? Poprawisz owal twarzy, zabezpieczysz zęby przed ścieraniem i próchnicą, a także wyeliminujesz ewentualne wady wymowy. Jak działa aparat? Wywiera on stały nacisk na poszczególne partie zębów, dzięki czemu może zmieniać ich ustawienie względem siebie i leczyć nawet poważne wady zgryzu. Na wizytach kontrolnych w Denta Medica nasz specjalista będzie korygował ustawienie aparatu. Noszenie klasycznego aparatu ligaturowego może na początku wiązać się z lekkim dyskomfortem, jednak profity, które niesie terapia, znacznie przewyższają chwilowe niedogodności. Istnieje również możliwość założenia aparatu estetycznego, czyli takiego, w którym metalowe zamki są zastąpione przez ceramiczne lub kryształowe. Dla alergików mamy przygotowane aparaty z zamkami tytanowymi, które eliminują ryzyko wystąpienia reakcji uczulających.